İyi Önyazı Nasıl Yazılır

İnsan kaynakları personeli etkileyici cv yığınlarıyla karşılaşması alışılmadık bir durum değildir. İyi hazırlanmış bir önyazı nasıl yazılır? işe alım uzmanlarını etkilemenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Giriş Bölümü

Başvurduğunuz iş teklifini nereden öğrendiğinizi ve pozisyonla neden ilgilendiğinizi belirterek başlamalısınız. Ama neden özgünlük kartını oynamıyorsunuz? Anlatarak başla bu iş için neden ideal bir adaysın ? bunu anlatırken tevazuya gerek yok çünkü kendini satabilmelisin.

Sadece nerede çalıştığınızı göstermeyin. İşverenin dikkatini belirli niteliklere ve yeteneklere çekin . Özgeçmişiniz, eğitiminiz ve deneyiminiz hakkında tüm “tarafsız” bilgileri içerir. Bu nedenle kapak mektubunuzda bunları tekrarlamanıza gerek yoktur.

Gelişme Bölümü

Başvurunuzun nedenlerini daha ayrıntılı olarak açıklamak için aşağıdaki paragrafları kullanın . Yeteneklerinizin ve uzmanlığınızın ne olduğunu ve bu rolde size nasıl hizmet edebileceklerini açıklayın. Geçmişte yeteneklerinizi nasıl kullandığınızı somut bir şekilde göstererek iddialarınızı örnekleyin.

Örnek:
“Son işimde kanıtladığım gibi, baskı altında etkin bir şekilde çalışabiliyorum. Strese karşı bu büyük direnç sahibi olmam şüphesiz bu iş için faydalı olacaktır. “

Birazda şirket hakkında konuşalım. Faaliyetleri ve kurum kültürü hakkında ne biliyorsunuz, neden size hitap ediyor ve neden oraya ait olduğunuzu düşünüyorsunuz? sorularının cevabını yazmalısınız.

Sonuç

Son olarak, şirkete nasıl değer katabileceğinizin nedenlerini birkaç kelimeyle özetleyin ve işe alan kişiyle şahsen tanışmak için istekli olduğunuzu belirtin. İnsan kaynakları personeline önyazınızda bir skype adresi verebilirsiniz.

Tüm bu yazılanlara dikkat ederseniz iyi yapılandırılmış bir önyazı yazmanız muhtemeldir.  Gelişigüzel ifadelerden, yazım hatalarından ve imla hatalarından kaçınmak için tekrar okuyun ve yakın bir arkadaşınıza yeniden okutun. Bu kadar ? Kapak mektubunuz mükemmel mi? O halde geriye kalan tek şey onu göndermektir. E-posta ile göndermeyi seçerseniz, tercihen adınızı ve soyadınızı içeren ciddi bir e-posta adresi kullandığınızdan emin olun.