Mükemmel bir cv için 11 ipucu

Mükemmel bir özgeçmiş (cv) için 11 ipucundan bahsedeceğiz. Yeterli bilgi ve deneyime sahipsiniz ancak cv nasıl doldurulur hakkında bilgi sahibi değilseniz bu makalemiz size göre.

CV’nizin sunumu çok önemlidir. Nitekim, temiz bir düzen işverenlerin ilgisini çekecek ve onların CV’nizi okumak istemelerini sağlayacaktır. Ayrıca net bir yapı, aradıkları bilgileri kolayca bulmalarını sağlayacaktır. İşte mükemmel bir şekilde düzenlenmiş bir CV için 10 altın kural.

cv-hazirlama-kenar-boslugu-ayarlari-ornegi
cv-hazirlama-kenar-boslugu-ayarlari-ornegi
 1. İdeal CV iki A4 sayfasını geçmeyecektir , aksi takdirde işe alan kişi onu sonuna kadar okuyamayabilir. Henüz çok fazla deneyiminiz yoksa, CV’nizi gereksiz yere uzatmaya çalışmayın. Anlatacak çok şeyin var mı? Ancak en önemli bilgileri seçmeye çalışın. Başvurduğunuz pozisyon ile alakalı bilgiler ekleyin. Alakasız bilgiler eklemekten çekinin.
 2. Kenar boşlukları için plan yapın ve her sayfada aynı olduklarından emin olun. Ancak, aşırıya kaçmamaya dikkat edin. İşveren, özgeçmişinizde pek bir şey olmadığını düşünebilir. İdeal kenar boşluğu 1,5 inçtir.
 3. Kolay okunabilen bir yazı tipi seçin . Özgeçmişinizin içeriği çok önemlidir, bu nedenle işe alım görevlisinin her şeyi sorunsuz bir şekilde okuyabilmesini sağlamak için her şeyi yapmalısınız. Başka bir ipucu: Kapak mektubunuzda aynı yazı tipini kullanın, böylece CV ve mektup tutarlı bir bütün oluşturur. Cv Word formatında hazırlanırken tercihen 10-12 punto seçin (başlıklar daha büyük olabilir). Bu ideal ve en yaygın boyuttur. Son olarak, tüm bilgisayarlarda bulunabilen standart bir yazı tipi kullanın, aksi takdirde işe alan kişi CV’nizi okuyamayabilir. Eğer farklı bir yazı tipi seçerseniz cv pdf olarak kaydetmeyi deneyebilirsiniz
 4. Adınızı ve iletişim bilgilerinizi sayfanın başlığına en üste ekleyin , böylece CV’nizin her sayfasının en üstünde olurlar. İşveren, ilk görüşme için sizinle daha kolay iletişim kurabilecektir.
 5. Başlıkları ve alt başlıkları kullanın . Ek olarak, özgeçmiş başlıklarınızı kalınlaştırmak, işe alım görevlilerinin özgeçmiş yapınızı daha hızlı görmelerine ve aradıkları belirli bilgileri bulmalarına olanak tanır. Ayrıca, daha iyi öne çıkmaları için belirli anahtar kelimeleri metinde kalın harflerle yazabilirsiniz. Yine de aşırıya kaçmayın.
 6. Daha iyi bir yapı için madde işaretleri ve numaralandırma da kullanabilirsiniz; CV’nizi daha açık ve net hale getirecekler.
 7. Metninizde çok fazla farklı renk kullanmayın , tercihen her şeyi siyah renkle yapın. Yaratıcı bir pozisyon için mi başvuruyorsunuz? Öyleyse, renkleri ve orijinal tasarımı cesaretlendirin.
 8. CV’nizin herhangi bir nedenle basılması gerekiyorsa , düz beyaz kağıt kullanın. Bir işe başvurmak ciddi bir iştir, bu nedenle renkli kağıt tavsiye edilmez.
 9. Önemli olan , hem içerik hem de CV’nizin biçiminde tutarlı olmaktır .  CV’nizi göndermeden önce yazdırın ve her yerde aynı yapıyı, aynı başlıkları ve aynı fontu kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.
 10. Altın kural? Aşırıya kaçmayın . Çok fazla çizgi kullanmayın, kalın kelimeleri veya çok büyük harfleri aşırı kullanmayın . Her şeyden önce sağduyunuzu kullanın ve CV’nizin güzel ve düzgün olduğundan emin olun. İşveren için amaç, eğitiminiz ve deneyiminiz gibi önemli bilgileri hemen bulmasıdır.
 11. Son olarak cv örneğinizi hazırladıktan sonra mutlaka birine kontrol ettirin belki dikkatinizden kaçan şeyler olabilir