Başarılı Özgeçmiş İçin 5 Kural

İyi hazırlanmış başarılı özgeçmiş, iş arayışınızı sonlandıran veya kariyer gelişiminize açılan bir kapı olabilir. Ancak iş arayan bir çok kişi, diğer adaylardan ayrılan bir özgeçmiş hazırlayamaz ve bu nedenle başvurularına geri dönüş alamaz. İşverenlerin tam olarak ne aradığını anlamadıysanız, özgeçmiş yazmak karmaşık bir durum olabilir. İşte CV’nizi optimize etmeniz için 5 temel kural.

İş Tekliflerine Uyarlanmış CV Gönderin

Başarılı Özgeçmiş yazarken en önemli kural, bir iş türü seçmek ve özgeçmişinizi sadece o mesleğe uyarlamaktır. Kalabalık bir özgeçmişi farklı işverenlere göndermek amacıyla geniş bir kitleye yanıt vermek için oluşturursanız, muhtemelen kimsenin sizinle iletişime geçmediğini fark edeceksiniz. Şirketler, belirli hedeflerle belirli işlevleri yerine getirmek için çalışanları işe alır. Sonuç olarak, adayların öncelikle başvurdukları pozisyona karşılık gelen belirli becerilere sahip olmaları ve özellikle işe alım görevlilerinin dikkatini çekmeleri için bunları vurgulamaları gerekir. Bu nedenle kendinize uygun bir pozisyon türünü hedeflemelisiniz. Ayrıca CV’nizin yalnızca bu pozisyon için gerekli becerileri içerdiğinden emin olmalısınız. Her başvuru ve her pozisyon için ayrı ayrı öz geçmiş hazırlamalısınız.

Başarılı Özgeçmiş

CV’nizi yazmaya başlamadan önce başvurduğunuz iş ilanını dikkatlice okuyun . İş ilanından çıkan anahtar kelimeleri bir kağıda yazın. Bu anahtar kelimeleri CV’nizde yeniden konumlandırmaya çalışın. Örneğin: iş ilanının anahtar kelimesi “süreç iyileştirme” ise, CV’nizde yalın metodolojilerden bahsedin.

İşverenin Dikkatini Çekin

İşverenler, iş arayanlardan yüzlerce başvuru alıyor, CV’nizin işveren tarafından açılır açılmaz anında güçlü bir izlenim bırakması çok önemlidir. Birçok işe alım uzmanı, ihtiyaç duydukları becerilere sahip olduğunuzu ilk birkaç saniye içinde görmezlerse özgeçmişinizi görmezden gelirler. Bu nedenle başarılı özgeçmiş, okuyucunun dikkatini çeken ve böylece bütünüyle okumaya değer olduğunu gösteren güçlü bir profil sunar. İşverenlere en alakalı niteliklerinizin bir anlık görüntüsünü vermek için başvurduğunuz iş için Temel Becerilerin bir listesini ekleyin.

İşe alım görevlisi CV başına ortalama 6 saniye harcar. İşe alım görevlisinin dikkatini çekmek için özgeçmişinizin en üstüne sizinle iletişime geçilebilecek iletişim bilgilerinizi ve uzmanlık alanına aradığınız pozisyonu yazın. Örnek: ” Tecrübeli kasiyer”

Başarılı Özgeçmiş İçin Kusursuz Olun

Günümüz iş piyasasında iyi bir CV’ye sahip olmak yeterli değil, kalabalığın arasından sıyrılmak için sıra dışı bir CV’ye sahip olmanız gerekiyor. İşe alım görevlilerinin güvenilirliğinizden şüphe duymaya başlaması sadece basit bir hata alır. İşe alım görevlilerine yazılı iletişim becerilerinizin beklentilerini karşıladığını kanıtlamak için özgeçmişiniz boyunca sağlanan kelime dağarcığının yanı sıra düzgün ve profesyonel biçimlendirmeyi kullanın. Başarılı özgeçmiş hazırlarken yazım hatalarına ve dilbilgisi hatalarına özellikle dikkat edin. E-posta adresinizi eklerken bir takma ad kullanmayın çünkü çok amatörce görünecek. Bu durumda, tam adınızı kullanarak oluşturduğunuz e-posta adresinizi kullanın. E-posta adresinizi gmail, hotmail gibi güvenilir kaliteli uzantılara sahip olmasına dikkat edin.

Değerinizi Kanıtlayın

İşverenler, personelini işe almak için büyük yatırımlar yapıyor. Bu yüzden onlar için tam olarak ne yapabileceğinizi görmek isterler. Başarılı Özgeçmişinizi yazarken bunu aklınızda bulundurun ve bu nedenle sizi işe alarak kazanabilecekleri katma değeri göstermek için gerçekleri ve rakamları kullanın. İster büyük sözleşmeler getirerek önemli bir gelir elde edin, ister önceki işiniz adına tasarruf edin, değerinizi ölçmek için sayıları kullanarak özgeçmişinizde belirttiğinizden emin olun.

CV’nize koyduğunuz her deneyim için en az bir rakam kullanın. Örneğin, “hemşire” için baktığınız hasta sayısını yazabilirsiniz.

CV’nizin Okumasını Kolaylaştırın

Başarılı özgeçmişin okunması kolay ve eğlenceli olmalıdır, böylece işe alım uzmanları en iyi şekilde gezinebilecek ve ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde seçebileceklerdir. Bu nedenle, hayallerinizdeki şirketle mülakat yapmak istiyorsanız CV’nizin okunmasının çok kolay olduğundan emin olun. Temiz bir yazı tipi kullanarak başlayın ve okuyucuların başını ağrıtabilecek aşırı ayrıntılı içeriklerden kaçının.

Siyah bir metin rengi kullanmak başka bir renkten daha iyidir, siyah renk nötrdür ve okunması kolaydır, işe alım görevlisinin gözlerini yormaz.

Her durumda endişelenmeyin, her işe alım görevlisinin pozisyona bağlı olarak farklı ihtiyaçları vardır, bu nedenle belirli bir pozisyona karşılık gelmeyebilir ve başka bir pozisyona karşılık gelmeyebilirsiniz. Etkili olabilmek için, başvurmadan önce hem beceri hem de kişilerarası beceriler açısından size uygun olup olmadığını görmek için iş tekliflerini dikkatlice okuyun.

Daha fazla bilgi almak için Mükemmel CV konusunu okuyabilirsiniz.