CV’de Olmaması Gerekenler

Yeni bir işe başlamadan önce sizi diğer adaylardan ayıran ilk değerlendirme unsuru CV olacaktır. CV’nizin etkileyici olması ve sizi bir sonraki aşamaya rahatlıkla taşıması için özgeçmişinizde olması gerekenler kadar olmaması gereken bazı unsurlara da dikkat etmeniz gerekir. Profesyonel bir CV’de olmaması gereken başlıca unsurlar:

 • Göze çarpan ve sık tekrar eden yazım yanlışları.
 • İsminizle ilgisiz oluşturulmuş tuhaf e – posta adresleri.
 • Kariyerinizle uyuşmayan iş tecrübeleri.
 • Özel hayatınıza ilişkin sıkıcı detaylar.

Profesyonel bir iş hayatına başlamadan önce başvuru sırasında CV’nizde asla olmaması gereken bazı unsurlar bu şekilde sıralanabilir. Bunların yanı sıra daha pek çok farklı unsura dikkat ederek daha etkileyici bir CV oluşturulması mümkündür.

Özgeçmiş Hazırlarken Yaygın Olarak Yapılan Hatalar

Özgeçmişinizi hazırlarken birçok farklı unsuru göz önünde bulundurmanız gerekir. CV hazırlarken gereken hassasiyeti ve özeni göstermemeniz durumunda yetenekleriniz iş için uygun olsa bile diğer adayların CV’leri ilk aşamada sizi geride bırakacağı için daha ilk adımda elenmeniz mümkündür. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için CV hazırlama konusunda verilen tavsiyeleri dikkate almanız gerekir.

Günümüzde CV hazırlarken en sık yapılan hatalar:

 • Kişisel bilgilerin ilk sıraya yazılması.
 • CV’de boş bırakılan alanların çokluğu.
 • İmla ve yazım hatalarının sık tekrarı.
 • Çok süslü veya aşırı sade tasarıma sahip CV formatı.
 • Abartalı yazı boyutu ve fontlar kullanmak.
 • Uzun ve devrik cümleler.
 • Eksik temel bilgiler.
 • Yanlış fotoğraf tercihleri vb.

Daha pek çok farklı unsur bu başlıklar altında değerlendirilebilir. Etkili ve kusursuz bir CV hazırlamak için profesyoneller tarafından onaylanmış CV örneklerini inceleyerek bu hazır taslaklara göre sitemiz üzerinden CV hazırlamanız tavsiye edilir.  

CV’ye Eklenecek Fotoğraflarınızı Doğru Seçin!

Çoğu zaman profesyonel hayatta bir tartışma konusu olan ‘’CV’ler fotoğraflı mı fotoğrafsız mı olmalı?’’ sorusunun yanıtı oldukça basittir. İşveren veya işe alım yapacak İK personeli tarafından CV incelenirken sizin genel bilgilerinizin yanı sıra görsel olarak da sizin presentable olup olmadığınız hakkın ipucu veren bir fotoğraf olması şarttır.

Ancak sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız gibi fotoğraflara burada yer vermek muhtemelen CV’nizin başarısına olumsuz etki edecektir. Özgeçmiş doldurma işlemlerinizi yaparken fotoğraf seçiminizi doğru bir şekilde yapmak için en fazla son 6 ay içinde çekilmiş bir vesikalık fotoğraf olmalıdır. İyi bir kıyafetle ve erkeklerin tıraşlı olarak fotoğraf çektirmeleri iş için hazır bir görünüm sunacaktır. 

Profesyonel Bir CV’de Kaçınmanız Gerekenler Nelerdir?

CV’nizde asla yer vermemeniz ve profesyonel bir CV’de asla olmaması gerekenler arasında uzun uzadıya cümleler ve gereksiz bilgiler yer alır. Bu iki unsuru dengeleyerek ve CV’de olmaması gereken temel unsurları dikkate alarak profesyonel bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz.

Öte yandan günümüzde artık Linkedin, e – posta adresi ve sosyal medya hesaplarının da CV’de yer alması sizi bir sonraki adıma taşıyabilir. Bu nedenle özellikle Linkedin gibi kariyer hesaplarınızı aktif biçime kullanarak ve işinizle ilgili paylaşımlara yer vererek şansınızı artırabilirsiniz. Sitemiz üzerinden CV örnekleri incelenerek profesyonel bir CV nasıl olmalıdır görebilir ve buna göre etkili bir CV hazırlayabilirsiniz.

Özensiz ve Sıkıcı Formata Sahip CV Tasarımından Uzak Durun!

CV’nin içinde yer bilgiler kadar formatının da abartılı veya çok özensiz ve sıkıcı, karmaşık bir tasarıma sahip olması sizi geri plana itecektir. CV oluşturma işlemlerinizi yaparken hazır formatları kullanarak profesyonel CV örneklerine yer verdiğimiz sitemiz üzerinden en etkileyici ve anlaşılır tasarımlara sahip özgeçmişleri kolayca hazırlamanız mümkündür.