Cv Hazırlamak için 9 İpucu

Sitemizde yer alan ücretsiz cv örneklerimizi indirdikten sonra cv hazırlamak için ipuçlarına ihtiyacınız olacaktır. Bu makalemizde etkili cv oluşturmak için 9 ipucundan bahsedeceğiz. Bir başka deyişle cv hazırlama inceliklerinden bahsetmiş olacağız.

1.Beceriler ve Deneyimler

Cv örneğinizde becerilerinizi ve deneyimlerinizi vurgulamak önemlidir. Çok sayıda mesleki tecrübeniz varsa, istediğiniz pozisyon ile alakalı en güncel ve en bağlantılı olanlara odaklanmayı düşünün. İnsan kaynakları personelinin bu pozisyonda arayabileceği becerileri düşünün ve bunları özgeçmişinizde göstermeye çalışın .

2. Bir Sayfalık Cv

20201019 000752
1 Sayfa Cv

Genel bir kural olan, bir CV bir sayfadan oluşmalıdır . Sadece belirli durumlarda, 2 sayfalık bir özgeçmiş tolere edilecektir: Akademik hazırlanan cv, bazen avukat baze bir doktor cv örneği gibi mesleki deneyimlerle alakalı cv örnekleri ya da belirli profesyonel sektör vb. gibi cv örnekleri bir sayfa hazırlanmalı. Çok az mesleki deneyiminiz ve ya iş tecrübeniz varsa, yeni mezun biriyseniz veya öğrenciyseniz, tek sayfalık bir CV hazırlamanız gerekir. Bu bir tavsiye değildir kuraldır.

Tek sayfa cv oluşturmak , cv örneğinizi inceleyen kişiyi gereksiz bilgiler ile bunaltmaktan kaçınmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda CV’nize eklenecek bilgileri, yani profilinizi vurgulayacak bilgileri dikkatlice seçmenizi gerektirecektir. Özgeçmişinize temel noktaları koyun ve görüşme için ayrıntıları kaydedin. Cv Hazırlama konusunda bu makalemizden daha çok bilgi edinebilirsiniz.

3.Görev ve Sorumluluklarınızı Belirtin

Özgeçmişinizi hazırlarken daha önceki iş deneyimlerinizden bahsederken her iş deneyiminiz içeriğine görev ve sorumluluklarını ekleyin. Muhasebe elamanı olarak alışveriş marketinde çalıştığınızı yazmanız size sadece market adını yazmanız ya da görevlerinizi yazmamanız iş veren için hakkınızda çok fazla bilgiye sahip olmamasına neden olur. Bunları yazarken çol fazla detaya girmenize gerek yoktur.

Cv gorev ve sorumluluklar
Görev ve Sorumluluklar

4. Farklı Bir Cv Hazırlayın.

Herkesin elinde olan çoğu kişinin bildiği internet sitelerinin vermiş olduğu cv çıktılarını kullanmayın. Farklı cv örneklerini deneyin. Özgeçmişiniz hem içerik hemde tasarım yönünden diğerlerinden farklı olsun. Bu farklılık aşırıya kaçmasın mesleğinizle alakalı olabilir. Bu konuda sitemizde yayınlanam hazır cv örneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Cv örneği sizi satabilmeli. Size ait olmalı, benzersiz ve sizi yansıtabilmelidir. Kişisel blogunuza bağlantılar, bir videoya veya portföyünüze bir QR kodu eklemek, kendinizi diğer adaylardan ayırmanın bir yolu olabilir. Bu nedenle, fark yaratabilecek bu unsurları cv’nize eklemekten çekinmeyin.

5. Yalan Bilgi Vermeyin

Cv hazırlama konusunda en geçerli tavsiye yalan beyanlarda bulunmamaktır. Dürüst olmak cv hazırlanın en önemli kuralıdır. Yalan ve yanıltıcı bilgiler elbet sizi sorulacaktır.

6. İngilizce cv

Cv örneğinizi İk personelinin isteyebileceğini düşünerek ingilizce ya da başvurduğunuz şirketin faaliyet gösterdiği ülkeler ile alakalı dillerde çevrilmiş halini elinizin altında bulundurun. İstenmesi durumunda hazırlıklı olduğunuzu gösterin. Bugün ingilizce bir cv’ye sahip olmak tavsiye olmaktan çıkmaktadır.

7. Eleştirileri Kabul Edin.

Hazırladığınız cv örneğinizi defalarca kontol ettiniz ama bitmedi. Mutlaka yakın arkadaşlarınıza ya da ailenizden birine incelemesi için rica edin. Yazım hatalarının giderilmesine ve ya sizin aklınıza gelmeyen bilgilerin eklenmesine ya da çıkarılmasına katkı sağlayabilirler. İyi ya da kötü hazırlandığı hakkında sizlere fikir verebilirler.

8. Sosyal Medya

Teknoloji çağında hemen hemen herkesin bir ya da daha fazla sosyal medya hesapları vardır. Bunları ik personelinin sizi daha iyi tanıyabilmesi adına eklemenizi tavsiye ederiz. Hatta kendinize ait bir web kişisel web siteniz bile olabilir. Projelerinizi, bilgilerinizi paylaştığınız kişisek web siteleriniz sizler hakkında daha fazla bilgiyi sunabilir.

9.Becerileri Seviyeleriniz.

Becerileriniz hakkında seviyelerini ekleniz sizi diğer adaylardan öne çıkarabilir. İngilizce dil seviyeniz. Okuma-konuşma-anlama gibi seviylerini belirtin. Ya da bilgisayar bilginizi yazarken microsoft office: Çok İyi diye seviye belirtmeniz yararınıza olacaktır.

Daha fazla için cv hazırlama bloguna göz atabilirsiniz