İngilizce Cv Örnekleri Nasıl Hazırlanır

Türkçe Cv hazırlama konusunda hali hazırda yaşanılan zorluk birde İngilizce özgeçmiş hazırlama eklenince daha güç hal alabilmektedir. İngilizce cv örnekleri hazırlama konusunda belkide bir ödev arıyor alabilirsiniz, nasıl hazırlanacağı konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız ve sitemizde yer alan ücretsiz cv örneklerini indirerek kolayca özgeçmişinizi hazırlamış olacaksınız.

Çoğu kişi için İngilizce Cv örnekleri yazmak bir kabus haline gelir. Amerikan aksanımı yoksa İngiltere aksamı mı? Başlıklar neler olmalı? hangi içeriklere yer verilmeli? gibi soruların cevabını bulmaya çalışmış olacağız. Bunları yazarken bazı bölümler için sizlere kolaylık olması amacıyla İngilizce kelimelere de yer vermiş olacağız.

İngilizce Cv Neden Önemli?

Küreselleşen dünyamızda iş gücü piyasasında da sınırlar ortadan kalkmakta bu nedenle İngilizce bir cv hazırlamak ihtiyaç haline gelmektedir. Bugün yaşanılan pandemi sürecinde görüldü ki bir çok global hatta yerel şirketler bile homofis çalışan elamanlara ihtiyaç duymakta, ilerde yaşanabilecek benzer salgın hastalıklarda daha az zarar edebilmek adına online işlere ve uzaktan çalışabilecek personellere daha fazla önem vermeye başlamıştır.

Gelişen teknoloji ile birlikte Türkiye’de yaşıyor olsanız bile bir Amerikan şirketinde ya da İngiliz şirketinde çalışmak sorun haline gelmemektedir. Bilgisayar üzerinde işlerinizi takip edebilir, gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Yabancı şirketler adına ülkemizde faaliyetlerini devam ettirebilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı İngilizce cv örneğine ihtiyaç duymak için İngilizce konuşan bir ülkeye gerek kalmamıştır. Ama bu küreselleşmenin sonucunda İngilizce cv örneği hazırlamak artık bir zaruri hal almaya başlamıştır.

İngilizce CV Başlıkları

Hakkında (Summary – Personal Statement)

İngilizce cv örnekleri hazırlamanın ilk adımıdır. Hakkında (Personal Statement) başlığı altında kendinizden bahsetmeniz (Başarılar, ödüller, iş tecrübesi) ve başvurduğunuz iş ilanı ile ilgili şirkete sağlayacağınız yararlardan bahsedebilirsiniz. 3 paragraf olması yeterlidir.

Kişisel bilgiler (Personal)

Türkçe cv örneğinde olduğu gibi adresiniz, iletişim bilgileriniz, uyruk, eposta hesapları, sosyal medya hesapları gibi bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. Daha fazlasını yazmanıza gerek yoktur ve cv örneğinizin incelenmeden çöpe atılmasına sebep olabilir.

Eğitim (Education ya da Academic Qualifications)

Burada almış olduğunuz eğitimleri, üniversite adı- şehir- mezuniyet bilgisi-diploma notu gibi bilgilerinizi yazmalısınız. Eğitim (Education ya da Academic Qualifications) dikkat etmeniz gereken nokta işinizle ilgili olmayan ya da işverenin işine yaramayacağı bilgileri vermekten kaçınmalısınız.

İş Tecrübesi (Experience – Career history)

İngilizce cv örnekleri yazarken İş Tecrübesi (Experience ya da Career history) başlığı özgeçmişinizin temelidir. Bu bölümü ayrıntılı olarak ele almanız ve açıklamanız gerekecektir. Burada daha önce çalışmış olduğunuz işler ile alakalı bilgilere yer vermeniz gerekir. Çalışma Tarihi- Ayrılma Tarihi- Şirket Adı- Şehir-Ülke-Göreviniz ve Sorumluluklarınızdan bahsetmelisiniz. Eğer çok fazla iş deneyiminiz varsa başvuracağınız iş ile en alakalı olanları seçebilirsiniz.

Yetenekler ve Beceriler (Key Competencies and Skills)

Temel yetenekler (Key Competencies) ve Beceriler (Skills) bölümünde yine iş ile alakalı bilgilerden bahsetmeniz gerekecek ya da iş verenin işine yarayabileceği bilgilerden bahsetmelisiniz. İlgisiz alakasız bilgiler vermekten kaçınmalısınız. Bahsetmeyi önemli gördüğünüz bilgileri, başarılarınız ve ödüllerinizden bahsedebilirsiniz. Bunların yanında beraber çalışacağınız kişilere ya da takıma diyelim neler katabileceğinizi göstermek adına becerilerinizi yazabilirsiniz.

Referanslar (References)

CV’nizin İngilizce olan bu bölümü özeldir. Referanslar (References) başlığı altında İngilizce dilini bilen ve iletişime geçilirse İngilizce seviyeniz hakkında bilgi verebilecek kişileri belirtmelisiniz .

Size referans olabilecek kişiler İngilizce bilmiyorsa, telefon numaralarını yazmak yerine eposta adreslerini yazabilirsiniz. Böylece yazılı olarak iletişime geçilecek ve daha kolay yanıt verebilecekler.

İngilizce hazır cv örnekleri yazma konusunda temel başlıklardan bahsetmiş olduk ancak yazımızın başlarında da belirtmiş olduğumuz gibi Bir Amerika ve İngiltere gibi iki farklı ülkeninde cv yazma kuralları ve biçimleri farklı olabilmektedir.

İngiliz CV

Büyük Britanyaİngiltere , Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda), İrlanda , Avustralya ve Yeni Zelanda örneğinde en yaygın belge, klasik CV’dir. Becerileriniz, eğitiminiz ve deneyiminiz maksimum 2 sayfada görüntülenir.

CV’ nizi çok fazla yazarsanız, insan kaynakları personeli okumamayı tercih etme riski vardır. Bilgi ne kadar net olursa okunma şansı o kadar artacaktır.

Amerikan CV (Özgeçmiş)

Amerika için cv terimi daha uzun akademik bilgileri içeren yaklaşık 10 sayfalık bir Müfredat olarak tanımlanır. Bu nedenle Amerika için Cv değil Özgeçmiş yani Resume tabiri kullanılır. Amerika’da bir işte çalışmak istiyorsanız sizde cv değil Resume tabirini kullanmanız gerekir.

Amerika cv örneği hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ayrımcılığa sebep olacak bilgileri vermekten kaçının. Bu bilgiler Fotoğraf eklemek, Cinsiyet, Medeni Hal, Doğum yeri gibi bilgileri içerir. İkinci bir husus sizden istenilmediği takdirde Özgeçmişinize Referans eklememeniz gerekir.

Dili İngilizce olan ülkelerde cv örnekleri benzer olsa da, en iyi sonuç için her ülkenin kriterlerine göz atmanız gerekir. İngilizce CV hazırlarken, işverenlerin durumuna, gerekliliklerine dikkat etmeniz gerekir. İngilizce cv örneğinizi hazırladıktan sonra mutlaka emin olduğunuz güvendiğiniz birilerine okutmanız ya da profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır.

amerika Cv Örnekleri Hazırlama
Amerika Cv Örnekleri Hazırlama
İngiltere Cv Örneği
İngiltere İngilizcesi Cv Örneği
Amerika İngilizcesi Cv Örneği
Amerika İngilizcesi Cv Örneği