Otel İçin CV Hazırlama

Yaz sezonun gelmesi ve Covid-19 nedeniyle getirilen sokağa çıkma yasağının kalkması ile birlikte otellerin müşteri beklentisi mutlaka artacaktır. Bu artış doğal olarak turizm sektöründe daha çok personel ihtiyacını getirecektir. Bu dönemde mevsimsel olarak işsiz kalmamak adına çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu yazımızda otel için cv hazırlama, turizm sektöründe işe başlamak adına yapmanız gerekenler, nasıl cv hazırlayacağınız hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Oteller personel seçimi yaparken belirli kriterlere dikkat etmektedir. Mesela yabancı dil, sigara kullanımı, boy ve kilo bunların başlıcalarıdır. İş deneyimi ve eğitim durumları aynı olan kişiler arasında bu kriterler belirleyici olmaktadır. Bunların yanında aranılan pozisyon, gerekli beceriler ve görevler dikkatlice okunmalıdır. Amaç başvuracağınız pozisyona uygun cv örneğini hazırlamak olmalıdır.

Turizmci CV Düzeni

İş Deneyimi

Otel için cv örneği hazırlama konusunda başvuracağınız pozisyon ile alakalı bilgilere cv örneğinizde yer vermelisiniz. Gereksiz bilgilerden kaçınmalısınız. Örneğin otellerde çalışılabilecek bir çok pozisyon vardır. Resepsiyonist, Rezerveryonist, Servis Şefi, Aşçı, Komi,Garson, Muhasebeci, Kat Görevlisi, Meydancı, Yönetici, Fitness Uzmanı, Kuaför gibi daha yazamacağımız pozisyonlar vardır. Hangi pozisyona müracaat edecekseniz otel için cv örneğinizi ona göre hazırlayın.

İş deneyimi bölümü, şüphesiz ki her insan kaynakları yöneticisinin en çok dikkat edeceği, daha fazla zaman geçireceği bölümdür. Bu bölümde dikkat edeceğiniz belirli noktalar şunlardır. Her deneyim için tarihleri, çalıştığınız pozisyonu, otelin adını, bulunduğu şehri, yıldız sayısını ve müşteri türünü belirtin. Mümkünse, deneyimlerinize tutarlılık kazandırmak için sayıları kullanın.

CV Düzeni

Otel çalışanı cv hazırlarken genel kurallara da dikkat etmelisiniz. Yazı Tipi için Roboto, Ubuntu, Arial, Times New Roman gibi yazı tipi kullanın. Hepsi için tek yazı tipi kullanmanız gerekir. Bu yazılanların hepsini kullanmayın. Yazı puntosu için başlıklar için 12-14 içerik için 10-12 yazı puntolarını kullanabilirsiniz. Turizm cv örneği hazırlarken renkli yazı tipleri kullanmanıza gerek yokur. Her ne kadar eğlence sektörüne yönelik cv hazırlıyor olsanız bile bunu cv örneğinize yansıtmanıza gerek yoktur. Sade bir görünüm olması idealdir.

CV düzeninizi havadar ve dengeli tutun. Önemli bilgiler öne çıkmalı ve okunması keyifli olduğu kadar kolay olmalıdır. Kendinizi insan kaynakları görevlisinin yerine koyun ve özgeçmişinizi çekici bulup bulmadığınızı kendinize sorun. CV örneğinizi tamamladıktan sonra mutlaka yakın arkadaşlarınızdan birilerine veya ailenizden birine incelemesi için ricada bulunun.

Fotoğraf Kullanımı

Türkiye için bir cv örneği hazırlarken fotoğraf eklemeniz önemlidir.Çoğu turizm firması müşterilerle doğrudan ilişkide olunduğu için görünüme önem vermektedir. Fotoğraf eklerken resmi olmasına ya da iş kıyafetiyle çekilen bir fotoğraf eklemek daha iyidir. Avrupa ve ya Amerika ülkeleri için cv hazırlıyorsanız ilgili ülkenin kanunlarına göz atmanız gerekir. Çünkü bazı ülkeler için bu ayrımcılık suçu oluşturur. Ayrıca ingilizce cv örneği hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları linkte açıkladık.

Otel Başvuru CV Örneği

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere uygun olarak hazırlamış olduğumuz otel başvuru cv örneği. Bu cv örneğine sahip olmak tamamen ücretsizdir. Tek yapmanız gereken indir butonuna tıklayarak bu örneği indirmek olacaktır. CV Örneği Word belgesi olarak düzenlenmiştir. Otel için cv örneğinizi hazırladıktan sonra PDF olarak kaydedip göndermeniz size profesyonellik katacak hem şekil hemde yazı tipi bozukluklarına maruz kalmamış olacaksınız. Otel için cv örneğinizi hazırlamadan önce işkur sitesindeki iş ilanlarına göz atabilirsiniz