Yeni Mezun Cv Örnekleri

Yeni mezun cv örnekleri hazırlamak iş hayatına yeni başlayacak kişiler için zordur. Bu yazımızda yeni mezun cv hazırlama önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Yıllarca emek verip okudunuz. 25 li ya da 30 lu yaşlardasınız. Artık aileniz iş bulup çalışmaya başladığınızı görmek istiyor. Belki yüzünüze karşı bir şeyler söylenmiyor ama bu beklentiyi açıkça hissedilir.

Hele bide aile meclisinde eş dost akrabalarınızdan birinin Iş buldun mu? Çalışıyormusun? demesi sizleri çileden çıkarır. Ama iş bulmak kolay değil. Zaten bulduktan sonrada kimse size gelip aynı soruyu sormayacaktır.

Bu baskılardan sonra yeni mezun arkadaşlarda gözlemlediğim olay genelde şu oluyor. 4 yıl okuduk asgari ücrete çalışmak için mi? Ama aynı arkadaş 250 ya da 500 tl daha fazla almak için gidip kendi alanının dışında bir yerde çalışmaya başlıyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra çoğu insan aynı hayali kurar. Devlette bir kadro. Olmazsa özel sektör. Aslında insanlar para kazanmak için çalışır. Düzenli bir gelirim olsun, sorunsuz bir işim olsun amacını taşır herkes. Riski sevmez. Sevenide sevmez. Çoğunluğumuz aynıyız.

Dünyanın ya da ülkemizin en zengin insanlarına bakıldığı zaman devlet memuru iken zengin olan kimse yoktur. Ya da üniversite okuyup zengin olayım diyende yoktur. Peki bu üniversite okumak sevdası nereden geliyor. Toplum ve aile baskısı. İşte bu baskıyı kırmak için yeni mezun arkadaşlar bir an önce işe girmek ister. Bir yerde çalışmaya başlamak ister.

Bu noktada yeni mezun cv örnekleri nasıl hazırlanır? Neler yapmamız ya da yapmamız gerekir bunlara değineceğiz.

İş Deneyimi

Yeni mezun cv örnekleri word belgesi olarak hazırlarken en çok sıkıntı yaşanılan yer iş deneyimidir. Çünkü mesleğinizle alakalı herhangi bir iş deneyiminiz olmaz. Çünkü yaz tatilinde yattık. Okurken yattık. Krediler,burslar,baba parası geldiği için düşünemedik. Aslında tam deneyim yapılacak zamanda yattık. Hazır paraya ihtiyacımız çok yokken gidip te okuduğumuz bölümle alakalı bir şirkette ücretsiz 2-3 saat çalışmayı düşünemedik.

Halen zamanı ve imkanı olan kişiler için düşünülebilir. Ancak cv örneğine ihtiyacı olan kişiler bu alana Staj Deneyimlerini yazabilirler ya da günü birlik, aylık, kısa dönemde gidip çalıştığımız ama aklımıza gelmeyen deneyimlerini yazabilirler. Işinizle alakalı olmasına gerek yok. Bu sizin çalışmaya istekli olduğunuzu gösterir. Takım ya a kişisel olarak bir işler başardığınızı,iletişim becerinizin olduğunu gösterir. Eğer çalışırken elde etmiş olduğunuz ya da şirkete katmış olduğunuz yararlar/faydalar varsa bir cümle ile bunu belirtin.

Eğitim Bilgileri

Eğitim konusu yeni mezun cv örneğinde dikkat edilmesi ve üstüne düşülmesi gereken bir konudur. Eğer almış olduğunuz eğitimle alakalı bir işe başvuruyorsanız eğitim konusunu daha geniş tutmalısınız. Uzmanlık Aldığınız alanı belirtiniz. Uzmanlık gerektiren derslerden almış olduğunuz notlarını belirtin. Katılmış olduğunuz gönüllü aktiviteleri belirtiniz. Bunların dışında bilgisayar konusu ve ya bilgisayarla ile alakalı almış olduğunuz derslerin notlarını belirtebilirsiniz.

Hobiler ve İlgi Alanları

Hobiler ve ilgi alanları yeni mezun kişiler hakkında işverene kişiliğiniz hakkında bilgi verir. Ancak bu alanı eklemek için iş verenin işine yarayan bilgileri verip vermediğinizi iyi düşünün. Eğer işe yarayan bilgiler varsa eklenebilir yoksa eklenmemelidir. Arkadaşlarınla tiyatroya gitmek işverenin bir işine yaramayabilir. Daha teknik hobileriniz ya da ilgi alanlarınız varsa eklenebilir. Hobiler ve ilgi alanları başlığında genel terimlerle konuşmayın ve yalan bilgiler vermeyin. Koşmak,Futbol,kitap okumak gibi terimler genel bilgilerdir. Haftada iki gün koşmak, Polisiye Romanlar Okumak, Galatasaray Maçlarını İzlemek gibi bilgiler vermelisiniz.

Referanslar

Referanslar için genelde daha önce çalışmış olduğunuz ya da işinizle alakalı çalışan kişiler yazılmalıdır. Ama yeni mezun olduğunuz için çok fazla deneyime sahip olmadığınız için bu alana üniversiteden bir eğitmeninizi ve staj yaptığınız yerdeki bir yöneticinizi yazabilirsiniz. 2 adet olması yeterlidir. Şuranın müdürü,dayım,amcam,milletvekili gibi alakasız kişileri referanslara yazmayınız.

Ön Yazı

Eğer çok fazla iş deneyiminiz yoksa ki yeni mezunlar için cv örnekleri genelde böyledir cv örneğiniz için bir ön yazı eklemelisiniz. İş verene kim olduğunuzu,onlara neler sunabileceğimizi, kariyer hedefiniz gibi bilgiler vermelidir. Ön yazı cv örneğinin başında yer almalıdır. ortalama 3 paragraf kadar olmalıdır. Pozitif olun. İşi isteme nedeninden bahsedin.

Yeni Mezun Cv Örnekleri İçin Öneriler

Cv örneğinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdaki gibi olmalıdır.

 • Ters Kronolojik Sıra kullanın
 • İmla Hataları ve Anlatım Bozuklukları Yapmayın
 • İçerik için 10 Başlıklar için 12 Punto Kullanın
 • Tek Sayfa Olmasına Dikkat Edin.
 • Arial,Roboto,Times New Roman Yazı Tiplerini Kullanın
 • Her Şirket İçin Ayrı Cv Örneği Hazırlayın
 • Aynı Cv Örneği ile Tüm Şirketlere İş Başvurusunda Bulunmayın
 • Gece yatmadan önce Gündüz Kalkınca Tekrar İnceleyin
 • Sesli Okuyun
 • Arkadaşlarınıza ya da Aileden Birilerine İnceletin
 • PDF Formatında Gönderin

Tüm bu bilgilerin yanında cv hazırlama ipuçlarına göz atın. Eğer hazırsanız Kariyer net yeni mezun iş ilanlarına bakabilirsiniz.

yeni mezun cv örneği
yeni mezun cv örnekleri

Yeni Mezun CV Örneği

Bu Yeni Mezun cv örneğini ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. İndirmek için Sadece Linke tıklamanız yeterlidir. İş deneyimsiz yeni mezun kişiler için hazırlanmıştır. Ekstra hiç bir ücret ödemenize gerek yoktur. İş Başvurularında kullanabileceğiniz bu iş deneyimsiz yeni mezun cv örneği boş halini word belgesi olarak indirin.

Dosya Formatı:Microsoft Office Word
Boyut:…. KB
ücretsiz özgeçmiş şablonu kelimeDosya Adı:Yeni Mezun CV